PURE AS ICE
Federasyon başkanımız Sayın Gökhan Özdemir’in Yıl Sonu Değerlendirme Yazısı ve Yeni Yıl Mesajı

Değerli sporcularımız, antrenörlerimiz, hakemlerimiz, velilerimiz ve camiamıza hizmet eden, emeği geçen tüm arkadaşlarım ve dostlarım..

2019-2020 sezonunu, birkaç faaliyetimiz dışında tamamını yaparak başarılı bir şekilde tamamladık. Güzel bir sezon yaşadık ancak 2020 Mart ayından itibaren 2020-2021 sezonumuza maalesef Covid-19 damgasını vurdu. Bizim sezonumuz Eylül gibi başlar Nisan sonu gibi biter. Yeni sezon hazırlıklarımız Mayıs ayı itibariyle başlar.

Kamplar, özel eğitimler, çalıştaylar, seminerler gibi bu yıl pandeminin gölgesinde neler yapabildik sizlere kısaca özetlemek isterim.

FİGÜR BRANŞIMIZDA

09 – 11 Ekim 2020 tarihleri arasında Kocaeli ilinde Artistik Buz Pateni Atatürk Kupası Yarışması ve 25 – 27 Ekim 2020 tarihleri arasında Ankara ilinde Artistik Buz Pateni Cumhuriyet Kupası yarışmasını pandemi şartlarında sağlık kurallarına uygun olarak düzenledik. 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar 11 ulusal faaliyet daha gerçekleştireceğiz.

03 – 04 Ekim 2020 tarihlerinde eşzamanlı olarak Kocaeli ve Ankara illerinde Test yarışmaları düzenledik. 2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar 8 adet daha Test Yarışması düzenleyeceğiz.

23 – 26 Eylül 2020 tarihleri arasında Almanya’nın Oberstdorf kentinde düzenlenen Nebelhorn Tropy yarışması ile  15 – 17 Ekim 2020 tarihleri arasında Macaristan’ ın Budapeşte kentinde düzenlenen Budapest Trophy yarışmasına ve ayrıca Buz Dansı branşında da 11 – 13 Aralık 2020 tarihleri arasında da Belarus’ un Minsk kentinde  düzenlenen Winter Star 2020 yarışmasına katılım sağladık.

Faaliyet programımızda yer alan ancak gerek organizasyon komitelerince gerekse Uluslararası Paten Birliğince, devam eden Covid-19 pandemisi önlemleri kapsamında 6 uluslararası yarışma iptal edilmiştir.

Yine faaliyet programımızda yer alan ve tarihleri ertelenmiş olup henüz yeni tarihleri bildirilmemiş 3 yurt dışı yarışma bulunmaktadır ve düzenlenmesi halinde katılım sağlanacaktır.

2021 yılı Haziran ayı sonuna kadar faaliyet programında yer alan ve katılım sağlanması muhtemel 5 adet Artistik Buz Pateni uluslararası faaliyeti, 2 adet Buz Dansı uluslararası faaliyeti ve ISU Dünya Şampiyonası olmak üzere 8 faaliyetimiz ve yapılması halinde Senkronize Dünya Şampiyonaları bulunmaktadır.              

Ayrıca 2020 – 2021 sezonu içerisinde online olarak 2 adet Hakem Vize Semineri ve 1 adet Test Hakem Semineri olmak üzere 3 adet seminer düzenledik.

2020 – 2021 sezonu içerisinde faaliyet programımızda yer alan ancak eğitimlerin yüz yüze yapılması gerektiğinden Covid-19 önlemleri nedeni ile 1 adet Aday Hakem Kursu ve 1 Adet Teknik Uzmanlık/Teknik Kontrolörlük ve Video Data Operatörlüğü kursları ilerleyen tarihlerde düzenlenmek üzere ertelenmiş olup, Mart ayı içerisinde Covid-19 tedbirleri sürecine bağlı olarak 1 adet Aday Hakem Kursu düzenlemeyi planlanmaktayız.

2020 – 2021 sezonu içerisinde online olarak 2 adet Antrenör Vize Semineri ve 1 adet Gelişim Semineri olmak üzere toplam 3 adet seminer düzenlenmiş olup, sezon içerisinde 3 adet daha Gelişim Semineri ile 3 adet Antrenör Kursu düzenlenmesini planladık.

SHORT TRACK BRANŞIMIZDA;

12-15 Kasım 2020 tarihinde Erzurum ilinde Short Track branşında sezonun ilk ulusal yarışması olan Short Track Nenehatun Kupasını pandemi koşullarında ve çok ciddi tedbirler alarak başarıyla düzenledik.

Faaliyet programımızda ileri tarihlerde düzenlenecek olan 5 adet ulusal faaliyetimiz daha bulunmaktadır.

Bunlar; Federasyon Kupası 1, Federasyon Kupası 2, Federasyon Kupası 3, Federasyon Kupası 4 ve Türkiye Şampiyonası’dır. Bu yarışmalarımızın tarihlerini de revize faaliyet programımızda camiamıza duyurduk.

2020-2021 sezonunda katılmayı hedeflediğimiz 6 adet Dünya Kupası, 1 adet Avrupa Şampiyonası, 1 adet Dünya Gençler Şampiyonası ve 1 adet Dünya Şampiyonası bulunmaktadır.

Dünya Gençler Şampiyonası ile Dünya Kupası serilerinden 5 tanesi ISU tarafından pandemi nedeni ile iptal edildi ve 1 adet Dünya Kupası ise ertelendi.

Milli Takımımız; 22-24 Ocak 2021 tarihleri arasında Polonya’da düzenlenecek olan Short Track Avrupa Şampiyonası’na, 05-07 Mart 2021 tarihleri arasında Hollanda’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası’na ve düzenlenmesi halinde ertelenen 1 adet Dünya Kupası yarışmasına katılım sağlayacaktır.

2020-2021 sezonunda 2 adet Antrenör Vize Semineri ve 1 adet Antrenör Eğitim Gelişim semineri düzenledik.

Faaliyet programımızda muhtelif tarihlerde düzenlenmesi planlanan 1 adet Antrenör Eğitim Gelişim Semineri, 2 adet 1. Kademe Antrenör Kursu, 2 adet 2. Kademe Antrenör Kursu ve 1 adet 3. Kademe Antrenör Kursu bulunmaktadır.

Ayrıca 2020-2021 sezonunda 2 adet Hakem Vize Semineri düzenlenmiştir.

Faaliyet programımızda 2021 Mart ayı içerisinde düzenlemeyi planladığımız 1 adet Hakem Eğitim ve Gelişim Semineri bulunmaktadır.

05-11 Ekim 2020 tarihleri arasında Trabzon ilinde 1 adet Short Track Milli Takım Kampı düzenledik.

İlerleyen tarihlerde 1 adet Milli Takım Kampı ve 1 Adet Sporcu Gelişim Kampı düzenlenmesi planlanmaktadır.

 Pandemi koşullarında her türlü tedbiri alarak faaliyetlerimize devam etmek istiyoruz ama önce sağlık diyoruz. Sporcularımızın, antrenörlerimizin, hakemlerimizin, tüm çalışanlarımızın sağlıkları bizim için önceliklidir ve önemlidir. Bundan hiç taviz vermeyeceğiz.                          

2020 yılında pandemi süresince bu faaliyetleri yapmamızda emeği geçen başta Yönetim Kurulumuza, Genel Sekreterimiz ve Federasyon Çalışanlarımıza, Kurullarımıza, Sporcularımıza, Velilerimize, Antrenör ve Hakemlerimize, Teknik Uzmanlarımıza, Tesis Çalışanlarımıza bizden desteklerini esirgemeyen Spor Bakanlığımız ve Spor Toto Yetkililerimize en içten duygularımla teşekkür ederim.

2020 yılını geride bırakırken, 2021 yılının sporumuza, sporcularımıza ve ülkemize başarılar getirmesini diliyorum.

Buz pateni ailemizin yeni yılını en samimi duygularımla kutlar yeni yılın sağlık, mutluluk, huzur ve başarılarla dolu olmasını dilerim.

Gökhan Özdemir

Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı