PURE AS ICE
Short Track Milli Takım Performans Testi

Short Track Milli sporcularından oluşan Olimpik takımımızın sezon başı performans testleri, faaliyetlerine 2021 Ocak ayında başlayan Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde yapıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer ÇOMAKLI öncülüğünde Merkez Müdürü Prof. Dr. Fatih KIYICI, Dr. Öğr. Üyesi Fatih Ağduman ve Dr. Öğr. Üyesi Deniz BEDİR’in katkılarıyla tamamlanan proje sonucunda Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nün maddi desteğiyle kurulan, sporcuların fizyolojik ve psikolojik performans düzeyini tespit ederek gelişmesine yardımcı olan son teknoloji ekipmanlara sahip merkez, ülkemizin önde gelen sporcu performans merkezleri arasında yer almaktadır. Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü öğretim elemanlarının yanı sıra diğer alanlardan bilim insanlarının destekleriyle faaliyetlerini sürdüren merkezde ayrıca sakatlık risk haritası ve nörogeribildirim – biyogeribildirim hizmetleri de sunulmaktadır.

Short Track sporcularımız, Kinesiyoloji, Egzersiz Fizyolojisi ve Atletik Performans laboratuvarlarında bulunan cihazlarla bir dizi testten geçmiştir. Sporcularımıza Olimpiyat yolunda sezon boyunca hizmet verecek olan merkezin raporları doğrultusunda antrenörlerimizin uygulayacağı program sayesinde sakatlık riskinin azalacağı öngörülmektedir. 07 – 29 Haziran 2021 tarihleri arasında yapılacak olan Kocaeli kampından sonra sporcularımıza branşa özgü nöro – psikolojik testlerin EEG ve fNIRS teknolojileriyle uygulanması planlanmaktadır. Merkez, Türkiye’de  nöro – psikoloji laboratuvarına sahip tek merkez olma özelliğini taşımaktadır.

 

  • Uygulanan testler, statik ve dinamik denge testleri, sıçrama testleri, anaerobik kapasite testleri, vücut kompozisyon ölçümü, alt ekstremite güç ve kuvvet testleri.