PURE AS ICE
Kangal engelleri aşıyor (cagdaskocaeli.com.tr 29.01.2020)
03-02-2020 06:59

Gölcük’te yaşayan 19 yaşındaki bedensel engelli figür patenci Rauf Kangal, rakibi olmadığı için katılamadığı ulusal yarışmalarda gösteri yapabilmek için çalışmalarını sürdürüyor

Buz pateniyle iki yıl önce yaşadığı Gölcük’te pistte halk seansında tanışan Rauf Kangal, azmiyle dikkatini çektiği tesis amiri sayesinde antrenör Zeynep Kaçar'dan eğitim aldı. Esneklik, aerobik ve denge unsurlarına ihtiyaç duyulan figür pateninde performans sergileyebilecek düzeye gelen Kangal, ilk gösterisini Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Gökhan Özdemir'in daveti üzerine nisan ayında Samsun'da düzenlenecek Senkronize Bahar Kupası'nda sunacak. Rauf Kangal, yaptığı açıklamada, iki yıl önce tanıştığı buz pateninin kendisi için adeta hayat kaynağı olduğunu söyledi.
“SİZİN İÇİN FIRSATTIR”
Spor yapmak isteyen engellilere tavsiyelerde bulunan Kangal, "Azmi olan zaten yapar. Yapabilen herkes en azından denesin, gitsin kurs alsın. Buzda dengeyi kurunca ayağınızda öyle bir değişik his oluşturuyor ki... Tarif edemiyorum ama süzülüyor gibi hissediyorsunuz, rahatlatıyor. Zaman zaman adrenalin patlaması yaşıyorsunuz. Her duyguyu yaşatıyor. Doğuştan engelliyim; annem, teyzem, kuzenimde var. Dedelerden gelen bir rahatsızlık. Ailede sporla ilgilenen bir tek benim. Önüme gelen her fırsatı değerlendirmeyi seviyorum. Belki kendinizi bulamamışsınızdır, sizin için fırsattır." ifadelerini kullandı.

https://www.cagdaskocaeli.com.tr/spor/kangal-engelleri-asiyor-h71861.html